Kitap Okumak Alzheimer Hastalığını Yavaşlatıyor

Beyni uyarıcı aktivitelerde bulunmak yaşlılıkta görülen zihinsel gerilemeyi önlüyor. Özellikle kitap okumak ve yazmak gibi eylemler Alzheimer hastalığını yavaşlatarak, belirtilerini ortadan kaldırıyor.

Kitap Okumak Bir Tedavi Biçimi Olabilir mi?

Alzheimer ve Kitap Okumak

Kitap Okumak Alzheimer Tedavisinde Öneriliyor

Kitap okumak hangi yaşta olursak olalım zihinsel aktivitemizin üst düzeyde kalmasını sağlar. İlerleyen yaşlarda yapılan okumalar da hafızanın gerilemesini önleyerek Alzheimer ve demans gibi rahatsızlıkların ortaya çıkmasını engeller. Bilindiği üzere Alzheimer yaşa bağlı hastalıklardan biridir. Özellikle 65 yaş üzerinde sık görülen bu hastalık, zihinsel aktivitenin yavaşlaması sonucu ortaya çıkmaktadır. Ülkemizde 300 binden fazla hasta olduğu düşünüldüğünde durumun ciddiyeti daha fazla anlaşılacaktır.

Yapılan demografik çalışmalar ülkemizin yaşlı nüfusunda artış olacağını göstermektedir. Bu nedenle gelecek 20-30 yıl içerisinde Alzheimer hastalığı daha fazla görülmeye başlanacaktır. Elbette bu hastalığı önlemenin ve belirtilerini azaltmanın yolları vardır. Yukarıda da bahsettiğimiz üzere kitap okumak Alzheimer’ı önlemenin en etkili yollarından biridir.

Alzheimer Tedavisi Mümkün mü?

Alzheimer hastalığına yakalanan kişiler yeni anılar oluşturamaz ve yakın geçmişini unutmaya başlar. Hatta birçok yakınının adını unutabilir ve tanımayabilir. Fakat gençliğinde yaşadığı anıları şaşırtıcı bir netlikte hatırlayabilir. Bu nedenle Alzheimer’da unutkanlığın yakın geçmişi kapsaması yeterlidir.

Günümüzde dünya genelinde milyonlarca Alzheimer hastası bulunmaktadır. Her ne kadar hastalığın belirtileri azaltılabilse de tamamen tedavi edilmesi mümkün değildir. Belirtilerin azalması için de özellikle beyni uyarıcı aktivitelerin yapılması önemlidir. Kitap okumak ve yazmak hastaya çok iyi gelecek hobiler olabilir. Özellikle hastalığa yakalanmadan bu aktivitelerin yapılması, Alzheimer’ı uzak tutmakta faydalı olacaktır. (1)

Yapılan araştırmalar zihinsel aktivitelerle uğraşanların Alzheimer hastalığına yakalanma riskinin çok az olduğunu göstermiştir. Bu nedenle hastalığa yakalanmadan önlem almak gerekmektedir. Alzheimer başladıktan sonra hastalığı tamamen ortadan kaldırmak mümkün değildir.

İşte tüm bu edenlerden dolayı kitap okuyarak zihninizi koruma altına alın.