Sağlıklı Bir Yaşlılık İçin Beslenme Nasıl Olmalıdır?

Kaliteli bir yaşlanma süreci ve sağlıklı bir yaşlılık için birçok vitamin ve mineralin yeterince alınmasına dikkat etmelisiniz. Özellikle; C vitamini, E vitamini, çinko, potasyum, B vitaminleri ile resveratrol ve karoten gibi mineraller sağlıklı bir yaşam için olmazsa olmazlardır. Ayrıca bu vitamin ve mineraller birçok hastalıktan korunmanıza da yardımcı olur.

Sağlıklı Bir YaşlılıkYaşlılar için Sağlıklı Beslenme

Beden yapısında ve fiziksel işlevlerde zaman içinde oluşan bozulmalara yaşlılık adı verilir. Yaşlılık her insan için kaçınılmazdır. Fakat sağlıklı bir yaşlanma süreciyle etkileri en aza indirilebilir. Vücudumuzda dış etkilerden ve başkaca nedenlerden oluşan oksidasyon stresi, yani moleküllerin bozulması yaşlanmanın etkilerini arttırıyor. Bu durumda birçok sorunu birlikte yaşayabiliyoruz. Fakat bu durum bol antioksidan alımı ve doğru beslenme sayesinde en az seviyeye indirilebilir.

Yaşlanma Süreci

Siz de sağlıklı bir yaşlılık geçirmek istiyorsanız beslenmenize çok dikkat etmelisiniz. İdeal kilonuzu korumalı ve çok fazla kilo alıp vermekten kaçınmalısınız. Ayrıca kilolu bireylerin birçok fiziksel zorlukla ve hastalıkla uğraşmak zorunda kaldığı da bilinen bir gerçek.

Yaş ilerledikçe beslenmeye ve alınan kalori miktarına dikkat etmekte yarar vardır. Yaşlanma süreci vücudun kütlesinde azalmaya neden olur ve buna bağlı olarak da metabolizma hızı düşer. Siz bu dönemde aynı miktarda kalori almaya devam ederseniz, bir süre sonra kilo almaya başlarsınız. Bu nedenle daha az kalorili ve ara öğünlü bir beslenme düzeni oluşturmak gerekir. Ayrıca kilo kontrolü ve sağlıklı bir vücut için egzersiz yapılmalıdır. Egzersizde önemli olan da devamlılıktır. Haftada 2 gün yapsanız bile düzenli olmalıdır. Düzenli bir şekilde yapılmayan hiçbir şey size fayda sağlamaz.

Sağlıklı Bir Yaşlılık İçin Beslenme Düzeni

Yaşlılık döneminde kemik yoğunluğunun azalmasını engellemek için genç yaşlardan itibaren kalsiyum ve D vitamini alımına dikkat etmek gerekir. Yaş ilerledikçe D vitamini ve kalsiyum ihtiyacı da artmaktadır. Bu nedenle beslenme programında bunların değeri zamanla arttırılmalıdır. Günlük süt, yoğurt ve peynir miktarı iyi ayarlanmalı, kilo alımının önüne geçmek için yağsız olanları tercih edilmelidir.

D vitamini alımında ise her gün 15-20 dakika güneşlenmek yeterli olacaktır. Bazı durumlarda yaşlıların ciltleri güneşe karşı çok hassas olabiliyor. Bu tarz durumlarda ek olarak D vitamini alınabilir.

Sağlıklı bir yaşlılık için A vitamini alımına da dikkat etmelisiniz. A vitamini birçok kanser türünden ve kalp hastalıklarından koruyucu etkiye sahiptir. Özellikle sivri biber, domates ve havuç gibi besinlerden A vitamini ihtiyacınızı karşılayabilirsiniz.

C vitamini birçok hastalıktan koruyan ve bağışıklık sistemini güçlendiren bir etkiye sahiptir. C vitamini ihtiyacınızı maydanoz, sivri biber, kivi ve turunçgillerden karşılayabilirsiniz.

Soğan ve elma tüketimine de dikkat ederek Quarsetin ihtiyacınızı karşılayabilirsiniz. Bu sayede yaşlılıkta görülen kalp damar hastalıklarından ve birçok kanser türünden korunabilirsiniz.

Son olarak sağlıksız ve yetersiz beslenme Alzheimer hastalığını en çok tetikleyen nedenlerden biridir. Bu nedenle Alzheimer gibi yaşlılıkta görülen beyin kaynaklı hastalıklardan korunmak için beslenme düzeninize dikkat etmelisiniz. Özelikle B grubu vitaminleri yeterli miktarda aldığınızdan emin olmalısınız.

Sağlıklı günlerde görüşmek üzere…