Stres Alzheimer Hastalığına Neden Olur Mu?

Stres, Alzheimer’ın yıllardır potansiyel nedeni olarak tanımlanmıştır. Çalışmalar, hastaların kanlarında daha yüksek kortizol (stres hormonu) seviyelerine sahip olduklarını ve yeni bir çalışma, stresin demans ve Alzheimer’ın güçlü bir belirtisi olan spesifik proteinlerin üretimini arttırdığını ortaya koydu.

Yaşamlarında (kronik stres de dahil olmak üzere) bir çeşit stres yaşadığını bildiren 75 milyondan fazla  hasta önümüzdeki yıllarda artan stres ile birlikte, Alzheimer üzerindeki stresin büyük bir sağlık sorunu olabileceğini ve bu sonuçların kanıtlanabileceği vurgulandı. Kronik stresin bu hastalığa neden olabileceğini görmek tamamen mümkündür.

Alzheimer nedir?

Alzheimer hastalığı en yaygın bunama şeklidir ve tüm dünyada milyonlarca hasta mevcuttur. Genelde 65 yaş ve üstü insanları etkilemekte ve erkeklerden daha fazla kadınlarda görülmektedir. Ancak, bu kısmen mümkün olabiliyor çünkü kadınlar erkeklerden daha uzun yaşıyor. Yaşlandıkça, bu hastalığa riskiniz de doğru orantılı olarak artar.

Özetle, Alzheimer’ın temel olarak beynin atrofiye dönüşmesi olduğu söylenebilir. Daha önce kas atrofisini duymuş olabilirsiniz; genellikle kaslarınızı kullanmadığınızda ve kaslarınız yıpranmaya başladığınızda gerçekleşir. Aynı şey beyin hücrelerinize de olabilir. Beyin hücrelerinin miktarı azalır ve iletişim kurma yetenekleri zayıflar.

Bu olduğunda, geçmiş hatıraları hatırlamak, yenilerini oluşturmak ve alıştığınız gibi akıcı bir şekilde günlük uğraşları gerçekleştirmek çok daha zor hale gelir. Atrofi, büyük ölçüde, anlık olarak tartışacağımız beta-amiloidler adı verilen proteinlerin neden olduğu plak oluşumu ile ilişkilidir.

Stres Gerçekten Alzheimer’a Neden Olur Mu?

Florida Üniversitesi’ndeki araştırmacılar tarafından yapılan yeni bir çalışma, Alzheimerla stres arasında olası bir bağlantı olduğunu gösteriyor. Bu daha eski bir çalışmanın sonuçlarını yansıtır, ancak beta-amiloid proteinlerinin gelişimine katkıda bulunan başka bir stres faktörünü tanımlayarak.

Beta-amiloid proteinleri, yalnız ve izole olduklarında beyin sağlığı üzerinde çok az etkisi olan izole moleküllerdir. Bununla birlikte, artan sayıda üretildiklerinde, sonucu Alzheimer’a kadar giden, beyinde bağlantıyı sınırlayan bir plak oluştururlar.

Çalışma, stresin, beta-amiloid protein üretimini arttırmakta önemli bir rol oynadığı düşünülen kortikotropin salgılatıcı hormon (CRF hormonu) üretimini uyardığını ortaya koymuştur. Bu, Alzheimer’ın kötü etkilerinden sorumlu geri dönüşümsüz plak oluşturmak için gereken süreyi hızlandırabilir.

Her ne kadar Alzheimer’ın bir nedeni olarak stresi tanımlamak için daha fazla çalışma yapılması gerekiyorsa da, bu gelişmeler kesinlikle dikkate değerdir. (1)