Yüksek Kan Şekeri ve Alzheimer Bağlantısı

Yakın zamanda yapılan bir çalışma, yüksek kan şekeri seviyelerini protein beta-amiloidine bağlamıştır ve bunlar birlikte toplandığında, beyinde plağa neden olabilir. Protein yapışkan olduğu için, küçük kümeler beyne giden günlük hücre sinyallerini engelleyecektir. Tıkanma ayrıca, doğrudan enflamasyona neden olan ve diğer hücreleri öldüren ve Alzheimer’in gelişmesine yol açabilen bağışıklık sistemi hücrelerini de tetikleyebilir.

Alzheimer Yüksek Kan Şekeri ile Bağlantılı Olabilir

Yakın zamanda yapılan bir başka çalışma da Alzheimer benzeri semptomları olan fareler üzerinde yapıldı. Araştırmacılar farelerin kan dolaşımına glikoz enjekte ettiğinde, beyinlerinin daha yüksek seviyelerde beta-amiloid ürettiklerini keşfettiler. Glikoz alımı iki katına çıkarıldığında, sonuç normal glukoz seviyelerine sahip farelere kıyasla beta-amiloid seviyelerinde %20’lik bir artışa neden olmuştur.

Çalışmanın ikinci kısmı, orijinal test deneklerinden daha yaşlı olan fareleri içermektedir. Çalışma, daha eski farelerde kan şekeri seviyelerinin artışında, daha fazla beta-amiloidi uyaran ve böylece Alzheimer riskini arttıran beyin hücre aktivitelerinin arttığını da ortaya koymuştur.

Araştırma ekibine daha yakından bakıldığında, beta-amiloidin arttırılmasında doğrudan rol oynayan KATP kanalları olarak adlandırılan açıklıklar bulundu. Bu kanallar beyin hücreleri üzerinde yer alır ve glikoz seviyeleri çok yükseldiğinde kapanır.

Normalde nöronlar ateşlendiğinde, beyine canlı bilgiler gönderirler; bu özellikle hafıza, öğrenme ve düşünme için önemlidir. Bununla birlikte, çok fazla nöron ateşlemesi aslında beta-amiloidi artırabilir, bu da plak oluşma şansını artırabilir ve aynı zamanda Alzheimer’ın gelişim riskini de yükseltir.